Zjednoczona Azja pod przewodnictwem Chin
Czy to wydarzenie kulturalne, czy polityczne? Trudno rozróżnić. Karnawał ma na celu integrację wszystkich kultur azjatyckich. Łączy śpiewaków i tancerzy z 47 krajów m.in. Japonii, Indonezji, Indii, Korei, Rosji, Azerbejdżanu, czy Turcji. Na uroczystość, która odbyła się na stadionie narodowym w Pekinie i miała iście olimpijski rozmach, przyjechali również najwyżsi urzędnicy państwowi. Festiwal uroczyście otworzył prezydent Chin. – Chińczycy mają nadzieję, że kraje Azji będą sobie pomagać, razem stawiać czoła trudnościom i również wspólnie patrzeć w przyszłość – ogłosił Xi Jinping w mowie powitalnej. – Wpisujemy się w trend globalnego rozwoju, aby budować nową, lepszą przyszłość dla Azji i całego świata – dodał.
Jedna cywilizacja azjatycka
Jak deklarują organizatorzy, Karnawał Kultur Azjatyckich oparty jest na koncepcji „serce dla serca dla wspólnej przyszłości”. Artyści zaprezentowali tradycyjne pieśni i tańce w strojach ludowych, ale w repertuarze pojawiło się również wiele utworów nowoczesnych. Widzowie mogli usłyszeć jedne z najbardziej znanych, tradycyjnych pieśni, takich jak malezyjska „Rasa Sayang”, czy indyjska „Twoja miłość”. Artyści z Kambodży, Sri Lanki, Pakistanu, Malezji, Jordanii, Filipin, Indii i Chin zaprezentowali publiczności widowisko zatytułowane „Panorama Azji”.
– Festiwal ma na celu zaprezentowanie różnych kultur krajów azjatyckich, jak również wspólnej przyszłości cywilizacji azjatyckiej – powiedział Xing Shimiao, generalny dyrektor karnawału. – Pieśni i tańce, które wykonujemy, mają również znaczenie dla integracji kulturowej, która jest pierwotnym zamiarem tego festiwalu – wyjaśnił.
Zjednoczeni przez Państwo Środka
Karnawał jest częścią większej konferencji na temat dialogu cywilizacji azjatyckich. Pod przewodnictwem Chin państwa regionu chcą szukać wspólnego języka i zacieśniać więzi. Co ciekawe, inicjatywa Państwa Środka została ciepło przyjęta przez wszystkich zaproszonych gości. – Z pewnością prezydent Xi Jinping daje dobry przykład organizując tę konferencję. To sposób, jak możemy prowadzić dialog, zarówno w obrębie cywilizacji azjatyckiej, jak i dialog, który dociera do innych – skomentowała Halimah Yacob, prezydent Singapuru. Dodała również, że takie wydarzenia pozwalają nam lepiej zrozumieć naszą własną cywilizację, jak również wytworzyć harmonię, szacunek i tolerancję
Festiwal rozpoczął się 15 maja i potrwa do jutra. To majestatyczne widowisko z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii wizualnych i akustycznych. Łączy miliony widzów z całej Azji na trybunach i przed telewizorami. Chińczycy pokazali, że wokół wspólnej sprawy są w stanie zjednoczyć pod swoim przewodnictwem wszystkie państwa Azji. Bez wątpienia czegoś takiego świat jeszcze nie widział. A Zachód niemal zupełnie zlekceważył.
Maria Kądzielska – dziennikarka prasowa i telewizyjna, związana z TVP Kultura i tygodnikiem „Do Rzeczy”. Doktorantka w Instytucie Filozofii UW, gdzie zajmuje się filozofią polityki, w szczególności konserwatyzmem brytyjskim oraz systemem politycznym Singapuru.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.